ІДЕЯ БРАТЕРСТВА У ТВОРЧОСТІ О.П.БЛАВАТСЬКОЇ

 

Раїса Михайлівна Калашнікова –   

ексПрезидент теософського    відділення «Лайя», місто Кропивницький, Національний лектор України  

 виступ на Дні наукових читань в Музейному Центрі О.П.Блаватської і її родини, м. Дніпро, 20 березня 2025 року.

                               

«… термін «Всесвітнє Братерство» не є порожня фраза. Це єдина надійна основа світової моральності. Якщо це лише мрія, то, принаймні, благородна мрія людства і мета устремлінь істинного Адепта»

                                                                                            «Листи Махатм»

Для Олени Петрівни Блаватської, Учениці Великих Учителів людства, цей термін дійсно не є «порожня фраза». Вона усім своїм життям, усіма діяннями показала героїчний приклад реалізації істини Братства і беззавітного служіння Йому.

Найперше, над чим працювала  Олена Петрівна після офіційного проголошення  про створення у 1875 році Теософського Товариства, це – над формулюванням Цілей, які мали бути покладені в основу його діяльності. Перша, найголовніша Ціль в остаточній редакції: «Створити ядро Всесвітнього Братерства людства без відмінностей раси, віросповідання, статі, касти і кольору шкіри» розміщена в «Ключі до Теософії». Книга вийшла з друку в 1889 році. З того часу жодне слово не було змінено в цьому вислові.

Чому? Мабуть тому, що Олена Петрівна провозгласила набагато століть наперед всім людям доброї волі, що позабуті давні істини про братерство, безкорисливе служіння людських діянь повинні стати нормою життя і поведінки кожної людини XXI століття.

Уільям Куан Джадж в одному із своїх листів друзям писав: «Життя О.П. Блаватської складалося в одному невтомному прагненні: залучити до Теософського Товариства тих, хто здатний безкорисливо працювати, поширюючи ту етику та філософію, які покликані здійснити ідею братерства людства, доводячи справжню єдність та початкову не відособленість кожної істоти».

Таку ж думку висловлював Альфред Персі Сіннетт. В його листах за липень- жовтень 1889 року читаємо: «… пані Блаватська планувала об’єднати в одне розумне ціле, злити докупи якесь всесвітнє братерство всіх народів і рас. Вона досягла успіху у своєму починанні, вона перемогла злобу, наклепи, протистояння фанатиків і байдужість неосвічених людей».

Можна навести ще чимало висловів відомих філософів, авторів теософської літератури, які, досліджуючи I-у Ціль Теософського Товариства, відзначали, що Братерство – це реальність, якій належить не людина зовнішня, схильна до тенденції поділу, а  людина внутрішня, яка перебуває у Світлі Єдності. Братерство – це духовна реальність і як наслідок результат духовного розвитку. Братерство будується на усвідомленні.

Але звернемося безпосередньо до самої Олени Петрівни Блаватської та її творів. Вся її творчість просякнута Духом Братерства. В її фундаментальних працях «Розкрита Ізида», «Таємна Доктрина», «Ключ до Теософії», в численних  публіцистичних і філософських творах сказано про Братерство:

По -перше, як про Єдину Духовну Реальність

По -друге, як про сходинку еволюції Людини і

По-третє, як про принцип взаємовідносин людей на Землі.

В них дуже послідовно, впевнено, але одночасно поступово прослідковується Ідея створення ядра Вселенського Братерства. Перші кроки цього фантастичного на той час задуму про Єдність, про Єдину Духовну Реальність ми бачимо в «Розкритій Ізиді», де Олена Блаватська пише про Братерство Вищих Свідомостей, які направляють всі творчі процеси і в Космосі і на Землі. За її словами «… стражі первинних божественних одкровень … – були пов’язані разом в одне всесвітнє братерство, яке утворило безперервний ланцюг навколо планети». Там же вона заключає: «Істина восторжествує, коли все людство визнаватиме лише Одного Батька – Непізнанного вгорі – і одного Брата – все Людство внизу».

Пізніше, вже в I томі «Таємної Доктрини», Космогенезисі, читаємо: «Братерство, як Закон Буття, обумовлено «Початковою Єдністю», Єдиною Духовною Природою, звідки все виходить і куди все повертається після закінчення певного проміжку часу. 

Всесвітнє Братерство – це Людство. Але мова йде не про Братерство у фізичному, проявленому світі, а на тонких планах – Духовному, Буддхічному, тобто на планах Індивідуальності, Монади. Лише тут ми можемо говорити про братерські взаємовідносини, побудовані на основі етики, моральних принципів і толерантності».

Звичайно, Всесвітнє Братерство не наступить автоматично, само по собі. Його треба будувати тут і зараз. Олена Петрівна Блаватська покладала велике сподівання в цьому на Теософське Товариство, якому вона давала другу назву «Всесвітнє Братерство», як на систему в цілому, і, особливо, на його членів – теософів. В її листах за 1877-1878 рр. знаходимо такі рядки: «Все наше братерство теософів має прагнути до ідеалу загального братерства всього людства, до впровадження загального миру, до зміцнення людинолюбства та безкорисливості, до знищення матеріалізму, грубого безвір’я та егоїзму, що заїдають наш вік …».

На мій погляд, ця настанова допомагає нам розкрити наступну сходинку – «СХОДИНКУ ЕВОЛЮЦІЇ ЛЮДИНИ», яка не може бути замінена будь-чим іншим на шляху до Єдності, до створення братерської свідомості. Якщо ми звернемося до окремих статей, розміщених у «Збірці творів», зокрема до «Практичного окультного вчення», або «Бесіди про окультизм», «Про окультизм і окультні науки», а також до книги «Карма долі» та інших, то там сказано, що «Братерство – це реальність. Тільки повним самозабуттям людина може наблизитися до Братерства. І той, хто наважиться сповідувати його практично, той повністю виводить себе з кола інших людей, які живуть звичайним напівтваринним життям».

Шлях до здійснення Братерства – це шлях до свого Вищого «Я»,  до Духовної Душі, своєї Монади, що є «Небесним Батьком». І щоб злитися з ним, необхідно привести себе під вплив духовного Світла, яке випромінюється нашим внутрішнім Богом.

Не можу не згадати ще один маленький літературний твір Олени Блаватської «Золоті Сходи» і їх сьому сходинку під назвою «Братерське відчуття до всіх», яка у своїй суті  розкриває Єдність духу, що пронизує все людство, яка існує, була і буде завжди існувати. Кожна людина має відкрити для себе її, як реальність. Ця сходинка знаходиться у повному контексті з третім аспектом формування основи Братерства: «ПРИНЦИП ВЗВЄМОВІДНОСИН ЛЮДЕЙ НА ЗЕМЛІ».

Вони мають будуватися через вираження законів Толерантності, Гармонії, Справедливості, а також через Альтруїзм, який в «Ключі до Теософії» названо «невід’ємною частиною саморозвитку».

На закінчення хочеться привести слова Олени Петрівни Блаватської з статті «Майбутнє Теософського Товариства», де вона писала: «… воно подолає расові, національні антипатії та бар’єри і відкриє дорогу практичній реалізації Братерства для всіх людей … і тоді Земля стане Небом у порівнянні з тим, якою вона є зараз». 

Наше завдання, як теософів, стверджувати на всіх рівнях значення праць нашого Вчителя, завжди слідувати шляхом Братерських взаємовідносин, накреслених в глибині серця кожного.

 

 

 

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Обсуждение закрыто.