Синтез породжує розуміння

Як раз про це 23 січня 2021 року на зустрічі в теософському відділенні «Лайя» вела мову завідуюча відділом Музейного центру О.П.Блаватської та її родини Аліна Феліксівна Моргунова в своїй лекції «Віра та наука – два шляхи до однієї Цілі».

З самого початку нам стало зрозуміло, що кожен з нас має рухатися по шляху до пізнання свого Вищого «Я», що і є Істина. Шляхів цих може бути два: через релігію і через науку. Вони не розходяться, а йдуть паралельно: релігія – через віру; наука – через знання. Ми знайомі з думкою, що той чи інший шлях відкрито кожному незалежно від раси, віри, статі, касти чи кольору шкіри, всякому, хто живе тим життям, яке приписано  вибраному шляху. Але лише синтез напрямків, визначених  вченими з одного боку та представниками релігій з іншого, породжує розуміння.

Лектор тим часом поступово розкривала що таке віра і що таке «сліпа віра», що таке наука. Як ці поняття визначала О.П. Блаватська, вчені – М.Планк, В.І.Вернадський, богослови – В.Ф.Войно-Ясенецький, Антоній Сурожський та інші. Зокрема, Олена Блаватська в «Ключі теософії» писала: «…Віра – це лише оболонка, що оточує духовні знання; теософія в своєму втіленні і є саме духовне знання, сама сутність філософських і теїстичних питань»; Войно-Ясенецький, наче в унісон їй, проголошує: «Нам потрібне живе знання і зряча віра, і тільки їх синтез і нерозривний зв’язок відкриють можливості творчого життя. Бо творять життя мудрі, окрилені вірою». Тобто, лише тільки з цих невеликих висловлювань стає зрозумілим, що погляди вчених і релігійних діячів на проблему взаємодії науки і релігії не відрізняються. Йде поступове зближення сучасної науки з древніми філософськими й релігійними вченнями. Віра підштовхує науку до досліджень, а наука розширює релігійну свідомість.

Аліна Феліксівна привела дуже стверджуючий вислів Олени Реріх щодо зближення науки і релігії, яка у своїх листах писала, що «… сучасна наука швидкими кроками йде назустріч всім великим Істинам, які викладені в Східній філософії і релігіях, і скоро, дуже скоро, вони зустрінуться і протягнуть один одному руку».

Лектор зупинилася також на розкритті поняття Інтуіції  в плані того, що, як сказала Олена Петрівна, «…це єдина здібність людини, яка допомагає їй бачити всі речі в їх істинному світлі». В нашому випадку – це стосовно, як релігії, так і науки.

Тема виявилася дуже цікавою для всіх. Було багато виступів, в яких розкривалися питання не лише необхідності, але й можливості зміни відносин між релігією й наукою через їх синтез та порозуміння, тому що:

«Істина єдина, навіть коли її пошук вести в двох протилежних напрямках. І тому Теософія стверджує, що ці дві начебто протилежності, можна примирити… ОПБ».

Члени теософського відділення «Лайя» та гості з Кропивницького й інших міст України, що були присутні на зустрічі, висловили велику подяку Аліні Феліксівні Моргуновій за змістовну лекцію і глибинну подачу доволі не простого матеріалу.

Раїса Калашнікова, м. Кропивницький

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Обсуждение закрыто.