Архив рубрики ‘Статті з питань теософії’

Культура – рушійна сила еволюції. Євдокія Савелівна Венгер.

Євдокія Савелівна Венгер, Секретар Регіонального Учбового Центру «ФЕНІКС» Теософського Товариства в Україні, місто Харків. Виступ на Школі Лекторської Майстерності (ШЛМ). Лютий 2024 року

Тема Культури в її глибокому розумінні мене цікавила давно, і сьогодні я можу поділитися з вами моїми роздумами. Тема ця багатопланова, але я постараюся коротко викласти мої думки. Епіграфом до теми є висловлювання М.К.Реріха:

Читать далее »

Шлях людини на планеті Земля. Оксана Мулик (відеолекція)

Шлях людини на планеті Земля

Публічний онлайн лекторій. Сезон 2023-24 року. Теософія для допитливих.

Тема 6. “Шлях людини на планеті Земля”.

Поява людини на планеті Земля. Перші раси та материки. Духовний Шлях для представників різних рас – Хатка-Йога, Бхакті-Йога, Раджа-Йога. Сьогоднішній стан людства, необхідність свідомих зусиль. Наявність Божественного Плану і майбутнє людства. Читать далее »

Поезія в «Голосі Безмовності» Девід П. Брюс

Поезія в «Голосі Безмовності»

Девід П. Брюс працював національним секретарем TТ в Америці з 2010 по 2023 рік, а також директором з освіти з 2003 по 2010 рік. Він є автором книги «Служіння вищій меті», опублікованої видавництвом Quest Books.

Голос Безмовності (ГБ) не схожий на інші літературні твори О. П. Блаватської (ОПБ). Враховуючи його об’ємний доробок, це твердження заслуговує на увагу. Ті, хто не знайомий з цією маленькою, але надихаючою книжкою, можуть запитати: «Чому вона така особлива? Чому це так шанується в серцях теософів?» За своїм розміром і масштабом вона навіть не наближається до «Розкритої Ісіди» чи «Таємної Доктрини» (ТД). З точки зору подання викладу теософських вчень, вона не зрівняється з «Ключем до теософії». Незважаючи на ці відмінності, багато хто вважає її безцінним коштовним каменем. Читать далее »

Як рухатися далі? Треба знати…! (відеосупровід лекції зі слайдами)

Як рухатися вперед? Треба знати…

«Зараз людство на порозі Переходу до зовсім нової Епохи. Щоб здійснити цей Перехід плавно і, можливо, навіть непримітно, кожен з нас має відчути гармонію всередині себе і здійснити перезавантаження старого мислення на нове, тобто вдосконалити себе. Покладемо в основу своєї роботи заклик древньогрецького мудреця Сократа: «Людино, пізнай себе!». Практична реалізація його в житті дасть можливість рухатися вперед … ».

Читать далее »

Відповідальність, як міра духовної зрілості. Чи можна виховати готовність до прийняття відповідальності?

Виступ на XIX Конвенції Теософського Товариства в Україні, що пройшла онлайн 17-19 листопада 2023 року.

Відповідальність та свобода становлять духовну сферу людини

Віктор Франклін

Для полегшення визначення, що ж таке духовна зрілість як така, розділимо це словосполучення на дві частини: «духовність» та «зрілість».

Духовність це наявність, або  сукупність у людини таких позитивних якостей, що визначають її внутрішній світ. Найголовніші з них: чистота Душі, совість, терпіння і чесність і, звичайно, любов та співчуття; це щохвилинна готовність прийти на допомогу іншим, готовність до роботи на Загальне Благо та багато ще чого, що веде шляхом альтруїзму. Саме до цього протягом усього життя закликала нас Олена Петрівна Блаватська.

Зрілість – це стан, коли людина всього цього досягає. Досягти духовної зрілості означає накопичити у своєму серці ці та інші позитивні якості і проявляти їх повсякденно і повсякчасно. Читать далее »

Говорить Олена Блаватська (2024 рік)

venzelКто такой теософ? “Нетрудно стать теософом. Любой человек средних умственных способностей и склонный к метафизике; ведущий чистый не эгоистический образ жизни и находящий больше радости в помощи ближнему, чем в получении помощи самому; кто всегда готов поступиться своими желаниями ради блага других; кто любит Истину, Добро и Мудрость ради них самих, а не из-за выгод, которые они могут принести, – ТОТ ТЕОСОФ”.

Е.П. Блаватская “Практический оккультизм”

– [2016] – [2017] – [2018] – [2019] – [2020] –

– [2021] – [2022] – [2023] – [2024] – Читать далее »

Кришнамурти и теософия. П. КРИШНА и РАДА БЕРНЬЕ

Jiddu Krishnamurti

Проф. П. Кришна – попечитель Фонда Кришнамурти в Индии. Г-жа Рада Бернье (1923–2013) была седьмым международным президентом ТО Adyar (1980–2013). Диалог, состоявшийся в Индийском отделении Теософского общества, Камачха, Варанаси, 29 марта 2008 г. Опубликовано в Индийском теософе, июль 2008 г.

П. Кришна: Я читал, что мадам Е. П. Блаватская (Е.П.Б.) и миссис Анни Безант говорили, что теософия – это не религия; это религия. Они также называли это религией мудрости. Итак, я хотел бы начать наш диалог с вопроса: в чем суть теософии? Читать далее »

Вогонь і питання рівноваги. ТІМ БОЙД. (Теософ, серпень 2023)

У Листах Махатм, коли йдеться про елементи, говориться, що насправді існує лише один елемент – дух/матерія, який поділяється на чотири або п’ять. Ці елементи описуються як одяг Божества. «Тоді цей елемент є … одним субстратом або постійною причиною всіх проявів у феноменальному всесвіті …. Стародавні говорять про п’ять пізнаваних елементів: ефір, повітря, вода, вогонь, земля. … Але ці п’ять — лише диференційовані аспекти Єдиного». (<theosophy.wiki/en/Elements>) Отже, наше розуміння та досвід елементів визначає наш досвід Божественного.

Більшість духовних традицій поділяють елементи на чотири або п’ять. У традиції, з якої походить теософський підхід, його зазвичай розглядають як п’ять елементів: землю, повітря, воду, вогонь і простір, який також називають акашею або ефіром. Ці елементи пронизують Всесвіт. Все, з чим ми стикаємося, і наше фізичне і психологічне здоров’я, залежить від того, як вони збалансовані всередині нас. Найважче для всіх нас це питання балансу. Святий Августин зауважив, що для більшості людей повне утримання легше, ніж ідеальний баланс. Читать далее »

Золоті Сходи

Девід П. Брюс є національним секретарем Теософського Товариства в Америці, входить до їх ради директорів. Він також є директором з освіти, контролює тюремну програму, а також є національним спікером, письменником і редактором.

Плідне перо О. П. Блаватської (О.П.Б.) залишило багату спадщину для майбутніх поколінь вчених-теософів, студентів і цікавих шукачів. Він включає такі шедеври, як «Викрита Ізида» та «Таємна доктрина», а також менші, але все ще помітні роботи, такі як «Ключ до теософії» та «Голос Тиші». Один з її коротких літературних внесків, який часто не помічають ті, хто знайомий з її основними роботами, розміщений у т. 12 її зібрань творів це «Золоті сходи». Містить трохи менше 120 слів і не містить технічних термінів, які потребують допомоги глосарію, це, ймовірно, одна з її найбільш недооцінених і недовизнаних робіт. Але ті, хто уважно її вивчав, знають, що скромний вигляд цієї роботи заперечує її справжню цінність. По суті, це список із 13 коротких настанов для духовного мандрівника, за якими слідує короткий кодекс.

13 Кроків

Читать далее »

Представляючи теософію майбутнього. Каталіна Ісаза Кантор.

Коли я вперше побачила тему «Представляючи теософію майбутнього», мені на думку прийшли дві речі: сила слова «уява» та значення «теософії». Уява – це акт уявного створення чи відтворення з допомогою сили розуму; уява – одна з найпередовіших людських здібностей. Отже, те, що ми робимо тут, – це колективні зусилля, щоб подумки створити, використовуючи силу думки, образ чи картину майбутньої теософії. Це підводить мене до другого пункту – значення теософії. Насправді це означає божественну мудрість (брахмавидья). Отже, вона має незмінну природу, вона не змінюється, але способи наближення до неї, її поширення можуть і мають змінюватися. Читать далее »